> ³ > > >
.
.

| -

(): 1907
: 1960-x
, Kinga. ?
Witam,
Poszukuje rodziny, brata mojego dziadka Antoniego, wuja Józefa Wiercińskiego oraz jego żony Janiny Wiercińskiej. Wiem, że mieli dzieci: Irene, Halinę, Wandę. Poszukuje również informacji na temat rodziców Józefa i Antoniego Wiercińskich mojego pradziadka Jana Wiercińskiego oraz prababci Genowefy Wiercińskiej z.d. Łapuszyńska. Z góry dziękuje za pomoc w odnalezieniu moich korzeni
Panie Zbigniewie, przypadkiem trafiłam na tę stronę, ale odnalazłam moje nazwisko rodowe. Usilnie poszukuję informacji na temat mojego dziadka, Mikołaja Bochir/Bachir (często pojawiały się pomyłki w zapisie), urodzonego w roku 1922 w miejscowości Bolkały, na Szarkowszyźnie. Pan pisze o Pelagii Kułapińskiej z domu Bachir - czy wie Pan coś więcej? Niestety, moja wiedza na temat dziadka jest szczątkowa. Być może znajdę punkt zaczepienia w poszukiwaniach dziadka. Bardzo proszę o odpowiedź.
Nie pochodzę z polskich Kresów - jestem Kaszubem - stamtąd pochodzili nie żyjący Teściowie, to co zawarłem w moim artykule jest zrębkiem wspomnień Teściowej, teść nie chciał wspominać i mówić o tamtych czasach - mając prawdopodobnie uraz po powojennej wywózce na Sybir. O tym i o historii rodzin Ordyńskich , kułapińskich Dobrowolskich i innych z Szarkowszczyzny, które osiadły w Człuchowie na Pomorzu - można przeczytać w wspomnianym artykule do którego zamieszczam link dostępu.

Może ktoś z Państwa doda do niego kolejne fakty, bądź uwagi...
W tym kontekście interesuje mię historia nie istniejącego kościoła... zdjęcia w tym miasta i okolic
oraz czy pan Sz. Panie B Bogucki był pan jak pan zamierzał w tych dla pana rodzinnych stronach...!?

Zbigniew Talewski
*

A oto wspomniany cytat...

"... Ale póki co powrócę do zdarzeń okresu okupacji.

W 1942 roku - rozpoczyna się wojna sowiecko niemiecka. Niemcy prąc na wschód, opanowują także Szarkowszczyznę, która tym razem przechodzi z radzieckiej pod niemiecką okupację.
W 1943 roku Niemcy zaczynają masowo wywozić wileńskich Polaków na przymusowe roboty do Niemiec . Wśród nich znajduje się rodzina Jana i Agripiny Ordyńskich z ich synami Karolem i Wiktorem. Ten sam los spotkał rodzinę Kułapińskich: Lubę, Walentynę i Marie, które były osieroconymi dziećmi po Pelagii i Jakubie Kułapińskich. Pelagia Kułapińska z domu Bachir umarła w 1938 roku, gdy Maria jej najmłodsza córka, później żona Wiktora Ordyńskiego, miała jedenaście lat. Z kolei Jakub Kułapiński, znany na terenie Szarkowszczyzny budowniczy, m.in. okolicznych kościołów zmarł w 1930 roku. W samym miasteczku oddał On spory plac pod budowę, do dziś tam stojącego kościoła, wybudowanego przez jego firmę. W zamian za ten leżący w centrum Szarkowszczyzny plac J. Kulapiński miał otrzymać jako rekompensatę w innej części miasta plac budowlany, ale umierając, nie doczekał się tego . Także do dziś nie doczekali się realizacji tamtej umowy jego potomkowie, bowiem wkrótce wybuchła wojna , a po jej zakończeniu te tereny wschodniej Polski, zostały włączone do sowieckiej Rosji. A więc do teraz sprawa ta nie jest prawnie uregulowana..."
( http://www.najigoche.kaszuby.pl/artykul/artykul=734,ordynscy/ )
Szczęść Boże!


Zamierzam odwiedzić Szarkowszczyznę, a w szczególności teren dawnego majątku Czerwony Dwór wraz z folwarkiem Józefowo, którego właścicielem przez wojną był mój dziad, Bohdan Bogucki.Czy na terenie miasteczka jest ogólnodostępny hotel, gdzie mógłbym się zatrzymać? Czy moja obecność (np. zrobienie zdjęć) będzie napotykać jakieś trudności? Czy mógłbym odwiedzić ojca podczas swojego pobytu w Szarkowszczyżnie? Chętnie porozmawiam z osobą, która być może zna prafian pamiętających przedwojenne czasy.Pozdrawiam serdecznie


Bohdan Bogucki
Szarkowszczyzna () parafia p.w. Podwyższenia Krzyża


XVI-XIX w. filia w parafii Pohost

XVI w. budowa kaplicy w miejscowości Czerwony Dwór, fundacja Sapiehy.

1744 filia parafii Pohost w dekanacie bracławskim, pisana czasem jako: Szarkow.

1770 budowa murowanego kaplicy z fundacji Jana N. Łopacińskiego (starosta mścisławski), właściciela rezydencji w Szarkowszczyźnie.

1826 kaplicy p.w. Św. Piotra i Pawła w majątku Justyna Szyryna Czerwony Dwór.

1872 - była to filialna kaplica dla parafii Pohost, (proboszczem w Pohoście jest ks. F. Dowbor).1907-1989 parafia w diecezji wileńskiej

1907 erygowanie parafii , i budowa drewnianej świątyni staraniem ks. Piotra Waliuszkisa i parafian.

1907 (XI) poświęcenie kościoła przez ks. Moczulskiego (dziekan dziśnieński).

1910 parafia liczy 2650 kat., kaplica w majątku Boguckich.

1916 parafia liczy 2660 katolików.

1933-1939 ks. Jan Żuk

1939 ks. Józef Ingelewicz (dojazdy z Nowego Pohostu)

1939-1949 ks. Kazimierz Radziszewski

1947 aresztowanie proboszcza

1949 zamknięcie świątyni

Ok. 1958 rozebranie kościoła1991-1999 w archidiecezji mińsko-mohylewskiej

1991 rejestracja Kościelnego Komitetu, opieka duchowa ks. Józefa Bulko z Mosarza.

1992-1999 ks. Krzysztof Siłkowski (SCJ)

1995 konsekracja świątyni przez kard. K. Świątka1999-2008 w diecezji witebskiej

1999-2003 ks. Zbigniew Bojar (SCJ), kaplice Jody (p.w. MB Szkaplerznej).

2003-2004 ks. Krzysztof Siłkowki (SCJ).

2004 na terenie parafii istnieją miejscowości: Szarkowszczyzna, Różanopol, Dulina, Żołnica, Antonowo, Miszuty, Czujki, Łabuci, Kuryłowicze, Łońsk, Pietrowicze, Golinowo, Nowosielce, Górki, Jakubowo, Wołkowszczyzna, Ruczaj, Stanisławowo, Żdany, Wasiuki, Żukowszczyzna, Ziemcy, Dubowoje, Pajanycze, Radziuki, Szyci, Bałtromieje, Iwańskie, Bołkały, Aleksandrówka, Józefowo, Ledniki, Palalejki, Wołożanki, Jody.

*
*
*
*