> Гомельская вобласць > Гомельскі раён > горад Гомель > Сядзіба Крушэўскіх
Гомель. Сядзіба Крушэўскіх
Гомель. Сядзіба Крушэўскіх

Гомель | Сядзіба Крушэўскіх - Каментарыі

Год пабудовы (перабудовы): > 1800
Каардынаты:
52° 25'42.21"N, 31° 1'6.70"E
Poszukuję informacji o rodzinie Kruszewskiech w tym o Helenie Kruszewskiej ur. 22.X.1869 - zm.15.I.1957 - nauczycielce z Warszawy. Można do mnie pisać po rosyjski
Z wywodów przedstawionych w 1842 do legitymacji (Spisok dworian wołynskoj gubernii - Żytomierz 1906) wiadomo, że prekursorem Kruszewskich występujących w XIX wieku w Homlu był Jan Tadeusz, urodzony na pewno w XVIII wieku, ale nie wiadomo gdzie. Jego urodzenie można szacować nawet na pierwszą połowę tego wieku.
Jan Tadeusz miał, zapewne m.in., syna Wincentego Michała, urodzonego też jeszcze w XVIII wieku (zmarłego po 1830, a przed 1840), który jak można sądzić, występował w pobliżu Homla i najprawdopodobniej przyjaźniąc się z Fiodorem Paskiewiczem wszedł ok 1830 w posiadanie dworku w Homlu.
Wincenty Michał miał wiele dzieci,w tym Adolfa Ignacego, ur ok 1820-30? [daty z nagrobka nie do odczytu - czy ktoś miejscowy może je odczytać?], potem chyba najbardziej znaczący. Zapis Hausera o sprzedaży dworu Kruszewskim przez Paskiewicza potwierdza, że był synem Wincentego. Karierę zaczynał od urzędu marszałka powiatowego homelskiego, a od 1863 za tłumienie objawów nielojalności wobec władzy, został marszałkiem całej guberni Mohylewskiej. Mieszkał w Homlu, we dworze Kruszewskich/Lissowskich, ale zapewne posiadał też dom w Warszawie.
Adolf Kruszewski był też burmistrzem Homla i był zaangażowany w budowę pierwszego w Homlu przedszkola. Przed rewolucją jedna z ulic w Homlu nosiła jego imię.
Żoną Adolfa była Antonina Wołkowicka (Wołkowycka). адказаць
Хочу узнать составлял ли кто - нибудь родословную Крушевских? есть ли у них в роду кто - нибудь по имени Деонис? примерно 1875 года рождения??
Правільна прозвішча пішацца Крушэўскія.
Подскажите а в архивах о семье Крышевских есть какая - нибудь информация? Кто они, откуда и т.д.
Страчаны таксама будынки ратушы, нямецкага трактыра шмат будынкау у так званым Дваранским гнядзе, пажарная вежа, гандлевыя рады/гасьцинны двор и яшчэ ня мала чаго.
Неужели никто не может дать ссылку откуда было внесено название этого комплекса на этот сай, название книги, историю((((.........

Дадаць паведамленне

*
*
*
*