> > > () > i
(). i
 ().  i

() | i -

(): XVIII-XIX
: 1948
Zbierając materiały do historii mojego rodu natknęłam się na zamieszczone na tej stronie zdjęcia z uroczystości weselnej Leona Borewicza ( rodzonego brata dziadka mojego Stefana Borewicza ) i Józefy Magdaleny Abłamowicz ,zdjęcia zupełnie mi dotąd nieznane .
Zbierając materiały natknąłem się na Państwa stronę internetową. Chodzi o miejscowosć Justyanów "dóbr niegdys Massalskich, dzis Abłamowiczów". Miejscowosć ma leżeć nad jeziorem Hańcza. Państwo podają inny Justynianów o którym nie mam informacji. Justyanów notuje Słownik geograficzny Królestwa Polskiego [...] http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_III/640
Czy Państwa rodzina posiadała dwie miejscowosci o nazwie Justyanów, czy też Justynianów, albo Justynianowo? Z szacunkiem Wiesław Różański
Częstymi gośćmi w Justjanowie i przyjaciółmi państwa Abłamowiczów byli Adam i Ludwika Brekowscy. W liście do Ludwiki Brekowskiej z 1834 roku jej szwagier, wileński historyk i publicysta Mikołaj Malinowski skarży się nawet:"... proszę Cię tylko, żebyś nie opóźniała powrotu, bo staniemy się zazdrośni o osoby, które pozbawiają nas Twojego towarzystwa. I mimo że nie umiałbym gniewać się na Twoich przyjaciół z Justianowa, bo po tym, co mi o nich opowiadałaś, zbyt ich szanuję, by wszczynać z nimi wojnę, to jednam zaczynam już warczeć i uważam ich czułość wobec Ciebie za zbyt zaborczą..." i dalej "Proszę, przekaż Pani i Panu Abłamowicz moje uszanowanie. 19/31 sierpnia 1834, Wilno."
Zmarły w 1836 roku ojciec pani Anny z Hoffmanów Abłamowiczowej mieszkał w dworze w Justjanowie w ostatnich latach swego życia i miał tam swój cenny księgozbiór.

*
*
*
*