> Віленскі павет > Віленскі раён > горад Вільня > Могілкі бэрнардынскія
Вільня. Могілкі бэрнардынскія
Вільня. Могілкі бэрнардынскія

Вільня | Могілкі бэрнардынскія - Каментарыі

Каардынаты:
54° 40'48.76"N, 25° 18'26.45"E
Dzień dobry,

Mój pradziadek, Władysław Oskierko herbu Murdelio, został pochowany na cmentarzu pobernardynskim dnia 25.03.1928 roku.
Zastanawiam się czy istnieje jeszcze jego grób, a jeśli nie, to czy są jakieś dane archiwalne z tego okresu. адказаць
Dzień dobry,

Na Cmentarzu Bernardyńskim są pochowani moi przodkowie, Mieczysław Poderni, Karolina Poderni, Józefa Podreni w kw. 2-35 . Bardzo interesują mnie napisy na nagrobkach szczególnie daty urodzenia, śmierci.Czy byłoby to wielkim nietaktem prosić o taką informację?? Była by to ważna wskazówka w moich dalszych poszukiwaniach. Nigdy nie byłam w Wilnie a mój tata, który się w Wilnie urodził po wojnie już tam nie pojechał. Chciałabym jeszcze zapytać czy kościoły archiwizują stare dokumenty np. Swiętych Apostołów Filipa i Jakuba, była to parafia mojego dziadka. Miałabym jeszcze pytanie odnośnie również mojej rodziny Rycharskich, czy może ktoś z Państwa zna jakieś groby w Wilnie czy okolicach z takim nazwiskiem??

Dziękuję
Mam pytanie odnośnie nagrobka rodziny Marewiczów.
1. Jaka jest dokładna sygnatura zakładu kamieniarskiego, który wykonał pomnik (E. Małaczowicz podaje "R.B. Lubonowski w Warszawie", ale na warszawskich cmentarzach nigdy nie spotkałam się z nagrobkami tej firmy. Czy to moze być "R.S.Lubowiecki"?)
2. Skąd pochodzi informacja o dacie wystawienia pomnika?
Model tego anioła, przeznaczony na grób Jana Gella (zm. 1905 r.) na Starych Powązkach, wystawiono w Zachęcie dopiero w zimie 1908/1909 r.
3. Kiedy przeprowadzono konserwację tego pomnika?
Prowadzę stronę o Starych Powązkach w Warszawie (www.starepowazki.prv.pl) i staram się prześledzić dzieje niektórych nagrobków tam wystawionych m.in. wspomnianego pomnika Jana Gella (też autorstwa L. Wasilkowskiego)
dzień dobry zwracam się z gorącą prośbą o odpowiedź czy na cmentarzu Bernardyńskim jest pochowana moja ciocia Elena Bierdykszlis oraz jej mąż Algierdas Bierdykszlis.Ponieważ nie mam juz nikogo w Wilnie, chciałabym ustalić miejsce ich spoczynku.Wujek prawdopodobnie zmarł w 2000 roku a ciocia 5 listopada 1989 roku.Dziekuje za zrozumienie i pośięcony mi czas.
czy na cmentarzy bernardyńskim znajduje się może grób mojej babci Michaliny Nagulewicz z domu Maciejewska
Cmentarz Bernardyński, wrzesień 2007

Z wielką radością zauważyłam, że na cmentarzu prowadzone są prace konserwacyjne. Z tablicy umieszczonej na bramie cmentarnej i rozmów z wykonującymi remonty wynika, że odbywa się to w ramach porozumienia Prezydentów Polski i Liwy „Non omnis moriar”.

- Pięknie odnowiono bramę cmentarną i dzwonnicę. Na ścianie dzwonnicy umieszczono nową (w miejsce mocno zniszczonej) tablicę upamiętniającą patriotkę i działaczkę na rzecz wyzwolenia Polski, Zofię Bouffałową,

- Odrestaurowano kolumbaria, pozostawiając wkomponowaną część zniszczonych, oryginalnych nisz grobowych,

- Pięknie wygląda odnowiona kapliczka fundacyjna z również odnowionym Krucyfiksem i napisem,

- Odnowione, lub w trakcie renowacji są liczne groby, między innymi grób Mareniczów z przepięknym Aniołem dłuta L. Wasilkowskiego. A więc Anioł ma już skrzydła, ręce i piękną szatę. Zachwyca odwiedzających na samym wstępie na cmentarz.

- Prowadzone są prace odwadniające i budowane umocnienie cmentarza od strony Wilenki,

- Niestety, na razie nie ma oznak remontu kaplicy cmentarnej.

- Do chwili obecnej cmentarz nie jest zamknięty dla pochówków.
A.O.

Дадаць паведамленне

*
*
*
*